HRVATSKA UDRUGA ZA MEDICINSKO PRAVO
Priopćenje
Hrvatska udruga za medicinsko pravo iznimno je zabrinuta snažnom eskalacijom nasilja koje se u posljednje vrijeme otvoreno provodi nad zdravstvenim radnicima. S jedne strane svjedoci smo grubih fizičkih napada u Klinici Jordanovac i OB Bjelovar, a s druge strane različitih vidova pritisaka na zdravstvene radnike potaknutih od strane poslodavaca kao i drugih razina vlasti. Isti se očituju u sustavnom nevrednovanju njihovog rada, položaja, znanja, stručnosti, a što neminovno dovodi do toga da zdravstveni radnici nezadovoljni sredinom u kojoj rade i u punom smislu riječi, žive svoj profesionalni život, napuštaju svoja radna mjesta te odlaze u druge ustanove ili izvan RH. Kao udruga koja čvrsto promovira implementaciju vrijednosti i načela medicinskog prava te štiti i promiče interese zdravstvenih profesija, zdušno se protivimo ovakvim oblicima nasilja i pritisaka prema zdravstvenim radnicima jer se takvim postupcima trećih osoba onemogućava provođenje kontinuiteta, dostupnost kao i sveobuhvatnost zdravstvene zaštite.
U svemu ovom još više zabrinjava nespremnost, neznanje ili inertnost državnih tijela i zaduženih institucija koje trebaju spriječiti odnosno sankcionirati ovakva postupanja trećih. Nevjerojatno je primjerice da se u slučaju nasilja u OB Bjelovar protiv počinitelja poduzeo samo prekršajni progon, obzirom da je notorno kako je najnovijim izmjena Kaznenog zakona takvo djelo i postupanje obilježeno i definirano kao kazneno djelo prisile prema zdravstvenom radniku, a koje se goni po službenoj dužnosti i za koje je zapriječena zatvorska kazna od 6 mjeseci do 5 godina.
Jednako tako pitamo se kako institucije ne prepoznaju potrebu imati prave stručnjake na pravom mjestu i omogućiti bespogovorno istima vlastito i profesionalno ostvarenje. Rezultat toga može biti samo zadovoljstvo zdravstvenog radnika, bolje funkcioniranje sustava i osiguranje prijeko potrebne stručne i adekvatne zdravstvene zaštite pacijentu. Stoga nekonzistentno poticanje i iniciranja kadrovskih rošada i rašomona bez jasnog temelja ne smije biti standard postupanja nadležnih, jer se i u takvom ponašanju jasno ogledaju elementi nasilja (pa i onog psihičkog) nad zdravstvenim radnikom koji uprkos svemu i u datim okolnostima i dalje mora pružati potrebnu skrb pacijentima.
Takvim reakcijama nadležnih tijela samo se daje legitimitet i prostora spornim postupateljima da njihovo ponašanje neće biti sankcionirao, a svima nama ostalima nepovjerenje u institucije da će se takve radnje osuditi kako materijalno faktički, tako i moralno.
Predsjednik Hrvatske udruge za medicinsko pravo
Miran Cvitković, dr. med.
specijalist pedijatar
subspecijalist intenzivne medicine